Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: Akútny nedostatok zamestnancov

Viac ako 10 000 voľných pracovných miest – obnova dôvery a systémová podpora rozhodnú o tom, aká bude tohtoročná letná turistická sezóna.

(V Bratislave, 10.5.2022)

Zamestnávatelia v gastre a hotelierstve i naďalej bojujú s dôsledkami, ktoré spôsobila globálna pandémia koronavírusu – masívny odliv zamestnancov zo sektora HORECA sa im ani niekoľko týždňov pred začatím letnej dovolenkovej sezóny stále nepodarilo vykompenzovať. Či už ide o oblasť duálneho vzdelávania, vytvorenie stabilného zázemia pre odídencov z Ukrajiny alebo zjednodušenie sezónneho zamestnávania cudzincov – efektívna podpora štátu v nasledujúcich týždňoch bude podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) kľúčová.

Najvýraznejší pokles zamestnanosti v histórii – aj to je jeden z negatívnych dôsledkov pandémie, s ktorým sa slovenský HORECA sektor vyrovnáva dodnes. Výrazný pokles príjmov a nestabilita spôsobená prijímaním protiepidemických opatrení spôsobila, že dôvera ľudí v prácu týchto oblastiach výrazne klesla. „Do začiatku letnej turistickej sezóny zostáva už len niekoľko týždňov – napriek tomu stále evidujeme viac ako 10 000 voľných pracovných miest, ktoré nevieme obsadiť,“ upozorňuje prezident AHRS, Marek Harbuľák. Zároveň zdôrazňuje, že obnoviť dôveru ľudí v prácu v gastre a hotelierstve bude náročné, no nie nemožné. Riešení je podľa neho niekoľko.

Kľúčovou otázkou aj naďalej zostáva zjednodušenie sezónneho zamestnávania. Hotelieri považujú za nevyhnutné, aby úprava pracovnej legislatívy priniesla čiastočné zvýhodnenia v odvodovej oblasti, a tým zatraktívnila zamestnávanie počas letnej a zimnej turistickej sezóny. Napriek tomu, že v Národnej rade SR (NR SR) bol nedávno predložený legislatívny návrh, ktorý mohol byť nositeľom pozitívnych zmien a mohol prispieť k zvýšeniu zamestnanosti v sezónnych zariadeniach, keďže počítal so zavedením nového inštitútu o pracovnej činnosti pre výkon sezónnych prác, jeho osud je stále nejasný. „Schvaľovanie tohto zákona parlament opakovane odkladá. Žiadame poslancov a príslušné rezorty, aby návrh podporili ešte na májovej schôdzi tak, aby sme priaznivejšie podmienky sezónneho zamestnávania mohli využiť ešte počas tohtoročnej letnej sezóny,“ zdôrazňuje Marek Harbuľák.

Pracovné miesta sú k dispozícii aj pre odídencov z Ukrajiny. Od vypuknutia vojnového konfliktu získalo na Slovensku status dočasného útočiska už viac ako 74 tisíc žiadateľov. AHRS spoločne s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) zjednodušili a sprístupnili školiace materiály, ktoré odídencom umožňujú jednoduchšie získanie odbornej spôsobilosti, tzv. hygienického minima, ktoré je podmienkou pre získanie práce v sektore HORECA. „Záujem o prácu prišiel prakticky ihneď po vypuknutí vojnového konfliktu, v jednotlivých gastro prevádzkach, hoteloch a penziónoch si už doposiaľ našlo prácu približne 500 ľudí. V mnohých prípadoch však odídencom, predovšetkým ženám, znemožňuje šancu zamestnať sa nedostatok voľných miest v školách či predškolských zariadeniach. Matky, totiž často jednoducho nemajú kam svoje deti umiestniť," konštatuje. Zároveň zdôrazňuje, že od vypuknutia vojnového konfliktu už prešlo viac ako dva a pol mesiaca, štát by teda podľa neho mal byť schopný kapacity navýšiť, prípade predstaviť vhodné alternatívne riešenia.

Ďalšou z oblastí, ktorá by mohla pomôcť s obsadzovaním voľných pracovných miest je duálne vzdelávanie. Gastro prevádzky a hotelové zariadenia sa pred príchodom pandémie do duálu aktívne zapájali – zamestnávatelia pre študentov vo svojich podnikoch vytvorili viac ako 5 300 miest. Neistota súvisiaca s pandémiou, na strane zamestnávateľov i študentov, spôsobila, že záujem o duálne vzdelávanie v posledných dvoch rokoch dramaticky klesol – kapacity sú v súčasnosti využité len na zhruba 6%. „Veríme, že návrat do normálneho fungovania, na aké sme boli zvyknutí pred pandémiou, pomôže aj opätovnému naštartovaniu duálneho vzdelávania. Spolupráca zamestnávateľov so študentmi stredných odborných škôl s garanciou nástupnej pozície po absolvovaní školy totiž prináša benefity obom stranám,“ uzatvára Marek Harbuľák.

Aktuálnym trendom a otázkam ako obnoviť dôveru zamestnancov, získať kvalifikovaných pracovníkov, či vysporiadať sa s novými trendmi spotrebiteľského správania v segmente HORECA bude venované aj jarné stretnutie hotelierov, ktoré sa uskutoční už 16.-18.5 v hoteli Holiday Inn Žilina.

 

Komunikačné oddelenie AHRS

Asociácia hotelov a reštaurácii Slovenska

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Tel.: +421 911 262 177

#horecaslovakia