Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Podmienka HRS obmedzuje hospodársku súťaž

HOTREC víta rozhodnutie nemeckého súdu vyhlasujúce paritné ustanovenie HRS za podmienku obmedzujúcu hospodársku súťaž.

Düsseldorf, Brusel (9. januára 2015) – Vyšší krajský súd v Düsseldorfe zamietol odvolanie hotelového rezervačného portálu HRS proti rozhodnutiu federálneho nemeckého protimonopolného úradu (Bundeskartellamt) týkajúceho sa tzv. ustanovení MFN („ustanovenia o najpreferovanejšej krajine“ – most favoured nation clauses).

paragraph-symbol-rulesProstredníctvom takýchto MFN ustanovení spoločnosť HRS v priebehu rokov zmluvne zaväzovala svojich hotelových partnerov napríklad k tomu, aby neponúkali nižšiu cenu za izby nikde inde ako na portáli HRS. „Jedná sa o mimoriadne dôležitý krok vedúci k znovunastoleniu slobody podnikania v odvetví pohostinstva“, týmito slovami uvítal Markus Luthe, predseda pracovnej skupiny HOTREC pre oblasť distribúcie, výsledok súdneho procesu.

Dňa 20. decembra 2013 zakázal úrad Bundeskartellamt spoločnosti HRS používať ustanovení MFN v jej zmluvách uzatváraných s hotelmi. Takéto ustanovenia bývajú povinne predpisované distribučnými partnermi za účelom zachovania identických cien za rovnaký typ izby a identických rezervačných podmienok na všetkých online, a dokonca i offline, kanáloch. Úrad Bundeskartellamt dospel k záveru, že tieto ustanovenia MFN porušujú nemecké i európske právo na slobodnú hospodárskou súťaž. Od marca 2014 nesmie HRS používať tieto MFN ustanovenia – či ustanovenia o najlepších sadzbách – v zmluvách uzatváraných s hotelmi v Nemecku.

Spoločnosť HRS podala proti tomuto zákazu zo strany Bundeskartellamt odvolanie a sťažovala sa na Vyššom krajskom súde v Düsseldorfe. Nemecká hotelová asociácia IHA sa formálne zúčastnila súdneho konania. Súbežne s konaním s HRS prebiehajúcom na Vyššom krajskom súde v Düsseldorfe vedie Bundeskartellamt vyšetrovanie – na základe sťažnosti nemeckej hotelovej asociácie IHA – tiež v súvislosti s MFN ustanoveniami obsiahnutými v zmluvách spoločností Booking.com a Expedia.

„Dnešné rozhodnutie Vyššieho krajského súdu v Düsseldorfe nás plne utvrdilo v našom právnom názore, že ustanovenia MFN predpisované spoločnosťou HRS a ďalšími hotelovými rezervačnými portálmi predstavujú jednoznačné a nehorázne obmedzovanie hospodárskej súťaže. Taktiež konkurenčné rezervačné portály boli nezákonne obmedzované, rovnako ako priama distribúcia v hotelovom odvetví“, okomentoval vývoj Markus Luthe.

Svojim rozhodnutím Bundeskartellamt otvoril úplne novú kapitolu. Podobne i dnešní verdikt Vyššieho krajského súdu je veľmi zaujímavý pre veľa ďalších európskych protimonopolných úradov, ktoré taktiež zahájili vyšetrovanie vo veci ustanovení MFN obsiahnutých v zmluvách s hotelovými rezervačnými portálmi. „Sme presvedčení, že dnešné rozhodnutie umožní úplne eliminovať prax predpisovania ustanovení MFN európskym hotelom, a že hotelieri znovu získajú svoju podnikateľskú slobodu. Dnešné rozhodnutie tiež jasne potvrdilo, že táto prax skutočne obmedzuje hospodársku súťaž“, dodal Christian de Barrin, CEO HOTREC.

HOTRECČo je to HOTREC?

Konfederácia HOTREC zastupuje sektor hotelov, reštaurácií a kaviarní na európskej úrovni. Toto odvetvie predstavuje približne 1,8 miliónov podnikov, z ktorých 99% sú organizácie malej a strednej veľkosti (91% z nich sú mikro- podniky zamestnávajúce menej než 10 osôb). Tieto podniky vytvárajú približne 59% pridanej hodnoty odvetvia. Odvetvie pohostinstva len v samotnej EU zaisťuje približne 10,2 miliónov pracovných príležitostí. Spoločne s ďalšími turistickými odvetviami je tento sektor jedným z najväčších priemyselných odvetví v Európe. Konfederácie HOTREC zastrešuje 42 národných asociácií, ktoré zastupujú záujmy tohto sektoru v 27 rôznych krajinách Európy.

Ďalšie informácie získate na: www.hotrec.eu

KONTAKT pre médiá: Daniel Makay, Manažér pre styk s verejnosťou, +32(0)2 513 63 23, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Zdroj: HOTREC, AHR ČR

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...