Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Slovensko v „exkluzívnom klube“

(27.2.2015) Slovensko sa v roku 2015 ocitlo spoločne s Veľkou Britániou a Dánskom v exkluzívnom klube krajín, ktoré ako jediné neuplatňujú zníženú sadzbu DPH na služby v cestovnom ruchu. 

HOTRECHOTREC je strešná asociácia, združujúca 44 národných združení reprezentujúcich hotely, reštaurácie, kaviarne a podobné zariadenia, ktorá každoročne zverejňuje aktuálny prehľad sadzieb DPH na služby v ubytovacích a pohostinských zariadeniach v krajinách Európy. Aktuálny prehľad sadzieb DPH pre rok 2015 informuje o tom, že 28 európsky krajín v aktuálnom roku uplatňuje zníženú sadzbu DPH či už na ubytovacie alebo vybrané pohostinské služby resp. tovary. Slovensko tak spoločne s Veľkou Britániou a Dánskom ostali medzi poslednými krajinami, ktoré nemajú zníženú sadzbu DPH na tieto služby.

Slovensky cestovný ruch zaznamenal v minulom roku výrazný pokles návštevníkov, pričom práve Slovensko bolo jedinou európskou krajinou ktorá zaznamenala pokles. Najvýraznejší bol pritom prepad počtu zahraničných návštevníkov (čo znamenalo pokles počtu prenocovaní o takmer 580.000 za prvých deväť mesiacov 2014) čo v praxi znamená zníženie exportu služieb Slovenska, na ktorom sa služby CR podieľajú viac ako 32%.

Zväz hotelov a reštaurácií SR viackrát deklaroval potrebu zníženia sadzby DPH, ktorá je jednou z hlavných prekážok rozvoja cestovného ruchu na Slovensku, ktoré má aktuálne po Dánsku (25%) druhú najvyššiu sadzbu DPH.
„Cestovný ruch patrí k najväčším prvozamestnávateľom mladých ľudí . Viac ako 20% zamestnancov v našej branži sú vo veku do 24 rokov, pričom v iných priemyselných odvetviach je toto číslo výrazne nižšie.“ uvádza Patrik Bočkay- prezident Zväzu hotelov a reštaurácií SR. Skúsenosti z krajín, ktoré znížili sadzbu DPH jednoznačne poukazujú na množstvo benefitov, ktoré toto zníženie prináša. Okrem rastu investícií a obratov, je to predovšetkým rast počtu nových pracovných miest. A práve vysoká miera nezamestnanosti mladých ľudí na Slovensku patrí k najvyšším v Európe.

„Sme presvedčený o tom, že zníženie sadzby DPH by bolo účinným a efektívnym nástrojom na vytváranie nových pracovných príležitosti pre mladých ľudí a ľudí s chýbajúcou kvalifikáciou v našej branži“, dodáva Patrik Bočkay.


Zdroj: ZHR SR, HOTREC

Kontakt pre médiá:
Mgr. Marek Harbuľák, generálny sekretár ZHR SR
tel/fax: 02 58 233 386 ,mobil: 0911 262 177
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , www.zhrsr.sk

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...