Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Slovensko opäť TOP krajinou! Tentoraz vo výške poplatkov za verejný prenos

(25.6.2015) Pomaly, ale isto, sme si už privykli na umiestnenie Slovenska na chvoste viacerých rebríčkov a porovnaní, ktoré súvisia či už s počtom prenocovaní, počtom zahraničných návštevníkov, obsadenosti ubytovacích zariadení, podpory podnikania v cestovnom ruchu alebo vývoja cestovného ruchu všeobecne. Napriek tomu máme ešte oblasť v ktorej vynikáme a patríme k špičke európskych krajín. Bohužiaľ, pre podnikateľov v ubytovaní a stravovaní, ale aj pre ďalšie odvetvia, to v tomto prípade znamená vyššie náklady.

Hovoríme o odmenách, ktoré používatelia, medzi ktorých patria aj ubytovacie a stravovacie zariadeniach, platia za verejný prenos (teda umiestnenie TV a rádií v ubytovacích a stravovacích zariadeniach) kolektívnym správcom autorských práv (SOZA, LITA, OZIS, Slovgram).

Zväz hotelov a reštaurácií SR v spolupráci s organizáciou HOTREC zrealizoval porovnanie výšky odmien za verejný prenos v ubytovacích zariadeniach v krajinách, ktoré sú členmi združenia HOTREC*. Pre tento účel boli nasimulované konkrétne podmienky tak, aby zahŕňali väčšinu kritérií, ktoré sa pri výkone ochrany autorských práv voči používateľov v ubytovacích službách využívajú, teda zohľadnenie obsadenosti izieb, klasifikácia a veľkosť ubytovacieho zariadenia. Na základe konkrétnych údajov, ktoré poskytli národné asociácie z 18 európskych krajín, a pri porovnaní so sadzobníkmi kolektívnych správcov na Slovensku je zrejmé, že najvyššie odmeny musia platiť hotely na Slovensku!

Graf v C  Users Adelka Downloads TS- OKS Slovensko vs HOTREC-2-1-page-001

Hotelier, ktorý prevádzkuje 3-hviezdičkový hotel s 50 izbami na Slovensku, zaplatí takmer 7-násobne viac ako jeho kolega s rovnako veľkým hotelom a rovnakou obsadenosťou v Rakúsku! Zároveň je to 2,5 násobne viac ako je priemer v krajinách, ktoré údaje poskytli!

„Tento stav je pre našich členov absolútne neakceptovateľný,“ uvádza Marek Harbuľák, generálny sekretár zväzu. Tento stav zapríčinilo predovšetkým štiepenie a osamostatňovanie sa jednotlivých kolektívnych správcov, v dôsledku čoho dochádzalo k zvyšovaniu nákladov z dôvodu uplatňovania nových sadzobníkov týchto kolektívnych správcov.

„Chcem zdôrazniť, že členovia zväzu rešpektujú platný Autorský zákon a chcú si plniť povinnosti vyplývajúce z tohto zákona. Nie sú však ochotní platiť za rovnaké využitie predmetu ochrany niekoľkonásobne viac ako hotelieri v iných krajinách. Predovšetkým nie sme ochotní akceptovať sadzobníky kolektívnych správcov, ktoré vo väčšine prípadov nezohľadňujú obsadenosť ubytovacích zariadení, napriek tomu, že v predchádzajúcich obdobiach tomu tak bolo. Na základe porovnania v 18 krajinách, sa nám javia odmeny pre autorov neúmerné a neprimerané k tomu, čo platia naši kolegovia v iných krajinách,“ podotýka generálny sekretár zväzu.

„Každý majiteľ alebo prevádzkovateľ ubytovacieho alebo stravovacieho zariadenia by sa mal zamyslieť nad tým, komu, koľko a za čo platí, a či je to primeraná odmena. Sme pripravení poskytnúť komukoľvek odbornú pomoc a potrebné informácie k tejto problematike,“ zdôrazňuje Marek Harbuľák.

Zväz hotelov a reštaurácií SR zastupuje svojich členov vo vzťahu k organizáciám kolektívnej správy s cieľom vysporiadať vzájomné práva a povinnosti vyplývajúce z platného Autorského zákona. Vzhľadom na neúspešné rokovania s LITA, autorská spoločnosť, Zväz hotelov a reštaurácií SR dal podnet na Protimonopolný úrad Slovenskej republiky na prešetrenie správania sa tejto autorskej spoločnosti, či výška požadovanej sadzby nie je výrazom jej dominantného postavenia, keďže sadzby tejto autorskej spoločnosti sú podstatne vyššie ako sadzby uplatňované v iných európskych krajinách.

Zdroj: ZHR SR, HOTREC

Kontakt pre médiá:
Mgr. Marek Harbuľák, generálny sekretár ZHR SR
tel/fax: 02 58 233 386
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , www.zhrsr.sk

*HOTREC je európske združenie národných asociácií, ktoré reprezentujú hotely, reštaurácie, kaviarne a podobné zariadenia v Európe. HOTREC je reprezentantom týchto členov vo vzťahu k inštitúciám Európskej únie. ZHR SR je členom HOTRECu od roku 2011.

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...