Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Paritné doložky v zmluvách OTA sa v roku 2015 začali odstraňovať

(5.1.2016) Brusel - 5. január 2016 - HOTREC, zastrešujúca európska asociácia hotelov, reštaurácií a kaviarní, víta rozhodnutie nemeckého dozorného úradu nad súťažami (Spolkový kartelový úrad) z 23. decembra 2015, ktorým sa v Nemecku zakazujú tzv. obmedzujúce paritné doložky, ktoré Booking.com používa v celej Európe pre hotely. Toto rozhodnutie predstavuje ďalší sľubný míľnik v online distribúcii a uspokojivé uzavretie problematiky za rok 2015.

V roku 2015 sme zaznamenali viacero dôležitých krokov, ktoré vedú k znovuzavedeniu podnikateľskej slobody v online distribúcii hotelierov v Európe. 9. januára potvrdilo rozhodnutie Najvyššieho súdu v Düsseldorfe skoršie rozhodnutie Spolkového kartelového úradu o zákaze rozšírených paritných doložiek v zmluvách medzi Online cestovnou kanceláriou (OTA) ´HRS´ a hotelmi v Nemecku. 7. Augusta tvz. Macronov zákon zakázal paritné doložky ako také vo Francúzsku a 6. októbra taliansky parlament prijal veľkou väčšinou podobný zákon (ktorý ešte musí byť prijatý senátom).

"Zákaz Spolkového kartelového úradu voči Booking.com, v ktorom zakazuje používať klauzuly „najlepšej ceny“, umožňuje hotelierom v Nemecku voľne si stanoviť podmienky pre rôzne distribučné kanály, za ich vlastné služby" povedal Markus Luthe, predseda pracovnej skupiny pre distribúciu v HOTREC.

"HOTREC dúfa, že tieto série rozhodnutí naskrz Európou smerom k obnoveniu úplnej podnikateľskej slobody v Európe 21. storočia umožnia aj hotelierom ťažiť z digitálnej agendy. Zároveň môžu byť dobrým príkladom aj pre ďalšie krajiny , čím sa dospeje k rovnováhe praktík v online distribúcii" - skonštatoval Christian de Barrin, výkonný riaditeľ HOTREC.

Čo je HOTREC?

HOTREC reprezentuje hoteliersky, reštauračný a kaviarenský priemysel na európskej úrovni. Tento priemysel zahŕňa okolo 1,8 milióna podnikov, z ktorých je 99% malých a stredných firiem (91% tvoria mikro firmy, t.j. zamestnávajúce menej ako 10 ľudí). Tieto podniky tvoria 59% pridanej hodnoty v odvetví. Pohostinské odvetvie poskytuje 10,2 milióna pracovných miest iba v EÚ. Spolu s ďalšími odvetviami cestovného ruchu je tento sektor jedným z najväčších odvetví v Európe. HOTREC spája 43 národných asociácií zastupujúcich toto odvetvie v 29 rôznych európskych krajinách.

Viac informácií: www.hotrec.eu, www.hotrec.eu/bookdirect
KONTAKT NA TLAČOVÉ SPRÁVY: Daniel Makay +32(0)2 504 78 42, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">

Hotrec-logo-final-RVB-3

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...