Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: Podiel rezervácií online cestovných kancelárií sa zvyšuje, využíva ich takmer polovica klientov

(21.7.2016) Stále viac hostí, dovolenkárov, cestovateľov si objednáva ubytovanie prostredníctvom online cestovných kancelárií (OTA).

Na trhu dominujú tri veľké spoločnosti s podielom až 92%. Najväčším hráčom je Priceline Group (Booking.com) s 63%, druhou  je Expedia Group 16,8%. Obom sa im podarilo zvýšiť svoj podiel na trhu v Európe (spolu realizujú takmer 80% hotelových rezervácií). Tretí najväčší hráč na trhu (skupina HRS), začal v posledných dvoch rokoch strácať svoj podiel, teraz má 11,9%. Aj toto je výsledok prieskumu, do ktorého sa zapojilo viac ako 2000 hotelierov v Európe. Ten  zorganizovala HOTREC, európska asociácia hotelov, reštaurácií a kaviarní.

Výsledky ukazujú, že sa zvyšuje závislosť hotelov na OTA (internetové cestovné kancelárie). Práve cez tento kanál bolo objednané zhruba jedno zo štyroch prenocovaní v roku 2015. Je prekvapujúce, že online cestovné kancelárie si navzájom nekonkurujú. Drvivá väčšina hotelierov ohlásila, že nezaznamenali pokles sadzieb provízií, ktoré platia hotely online cestovným kanceláriám. To bolo jedno z očakávaní spojených so zavedením takzvaných "doložiek parity", kedy by sadzby provízií klesali. Iba 8,5% hotelierov informovalo o znížení sadzieb provízie za uplynulý rok, išlo predovšetkým o veľké a reťazové hotely.

Hlavné zistenia 1

„Prieskum jasne preukázal, že online platformy získavajú stále väčší a väčší podiel na trhu s hotelovými rezerváciami, zatiaľ čo vlastné distribučné kanály hotelov klesajú, čím sa zvyšuje ich  závislosť na OTA. Situácia je kritická, keďže trh online cestovných kancelárií má tendenciu stať sa v Európe závislým od dvoch hráčov, ale aj monopolným, s jedným hráčom (Booking.com) kontrolujúcim približne dve tretiny trhu“ povedal Christian de Barrin, CEO HOTREC.

Internetové platformy získavajú stále väčšiu kontrolu nad hotelovým distribučným trhom, závislosť hotelov rastie, (podiel OTA v štatistikách prenocovaní sa zvýšil z 19,3% na 22,3% medzi rokmi 2013 a 2015), podiel priamych rezervácií poklesol na 55% (z 59,4% na 55,2%). Postupne OTA ovládajú trh s viac 200,000 hotelov (75% z nich je mikro podnikov s menej ako 10 zamestnancami). Malé hotely, ktoré nemajú viac ako 50 izieb - sú viac závislé na OTA, hotelové reťazce oveľa menej.

Situácia na Slovensku nie je odlišná, ako uviedol generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák: „Podiel rezervácií prostredníctvom online platforiem rastie aj na Slovensku na úkor priamych rezervácií. Priame rezervácie pritom dávajú hosťov viacej výhod a širšie možnosti komunikácie priamo s hotelmi a penziónmi.“

Čo je ZHR SR?

Zväz hotelov a reštaurácií SR je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám, zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch.

Čo je HOTREC?

HOTREC reprezentuje odvetvie hotelov, reštaurácií a kaviarní na európskej úrovni. Táto oblasť zahrňuje približne 1,8 milióna prevádzok, z ktorých 99%  sú malé alebo stredné podniky (91% sú mikro podniky, t.j. podniky, ktoré zamestnávajú menej ako 10 ľudí). Tieto podniky vytvárajú 59% pridanej hodnoty  odvetvia. Odvetvie pohostinstva zabezpečuje zhruba 10,2 milióna pracovných miest v samotnej EÚ. Spolu s ďalšími odvetviami cestovného ruchu,  je tento sektor jedným z najväčších priemyselných odvetví v Európe. HOTREC zastrešuje 43 národných asociácií reprezentujúcich sektor v 29 rôznych európskych krajinách.

Zdroj: HOTREC, ZHR SR

Tlačová správa na stiahnutie v pdf formáte. 

 

Kontakt pre médiá:          

Logo MODRE NEGATIVNEMgr. Marek Harbuľák, generálny sekretár ZHR SR

Tel.: 02 58 233 386, mobil: 0911 262 177

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , www.zhrsr.sk

 

 

Hotrec-logo-final-RVB-3Daniel Makay, HOTREC

Tel.: +32(0)2 504 78 42

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...