TS: Cudzinci navštevovali celé Slovensko, zvyšuje sa počet ubytovaných
- Kategória: Pre médiá
(5.10.2016) Cudzinci navštevovali celé Slovensko, zvyšuje sa počet ubytovaných
Cestovný ruch sa v tomto roku na Slovensku rozbieha pozitívnym smerom. Hostia nezostávajú iba v Bratislave, ako tomu bolo v minulých rokoch, ale navštevujú celé Slovensko a ubytujú sa na viac dní.
Ukázalo sa to najmä v mesiaci júl, keď sa naplno rozbehla letná sezóna. V prvom polroku navštívilo Slovensko 2,3 milióna návštevníkov, oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 je to viac o 18,9%. Za sedem mesiacov to už bolo 2,8 milióna dovolenkárov, čo je nárast až o 19,7%. Od januára do júla 2016 tu zahraniční i domáci klienti spali 8 miliónov nocí. „Potešiteľné je, že všetky kraje Slovenska zaznamenali oveľa viac návštevníkov i prenocovaní už v prvom polroku 2016. Najvyšší, aj v počte prenocovaní i počte návštevníkov, bol nárast v košickom kraji“, uviedol Patrik Bočkay, prezident Zväzu hotelov a reštaurácií SR (ZHR SR).
Všetky kraje Slovenska išli v ukazovateľoch hore. Pre hotelierov a prevádzkovateľov ubytovacích zariadení je jedným z dôležitých ukazovateľov počet prenocovaní. Najviac ohlásil žilinský kraj, s počtom prenocovaní 1.271.027 (20,6% všetkých prenocovaní na Slovensku), na druhom mieste je prešovský kraj s počtom prenocovaní 1.221.930 (19,8%) a na treťom mieste bratislavský kraj s počtom prenocovaní 1.215.464 (19,7%).
Hotely na Slovensku mali v mesiaci júl dokonca obsadenosť 40,4% lôžok, čo sú najvyššie hodnoty od začiatku roka. Napriek vysokému nárastu počtu návštevníkov a prenocovaní, pri porovnaní vyťaženosti hotelových zariadení na Slovensku stále zaostávame v porovnaní s našimi susedmi (Poľsko 57,1%, Maďarsko 51,7%, Rakúsko 57,3%).
Vyšší počet prenocovaní znamená viac peňazí pre obce a mestá z dane za ubytovanie. Cestovný ruch na Slovensku tak napĺňa aj obecné pokladne. „Očakávame, že práve takto získané peniaze budú investované do rozvoja infraštruktúry v cestovnom ruchu, skvalitnenia služieb, ale aj prezentácie a propagácie regiónov, v ktorých sa cestovný ruch rozvíjal,“ doplnil P. Bočkay.
Počty prenocovaní (nárast o viac ako 18%) sa premietli sa do nárastu tržieb za ubytovanie, ktoré v prvom polroku 2016 vzrástlo oproti prvému polroku 2015 o viac ako 25%. „V absolútnom vyjadrení hovoríme o náraste tržieb o viac ako 33, 2 milióna EUR, čo sa prejaví aj vyšším výberom DPH pre štát. Slovensko je však iba jednou z troch krajín EÚ (okrem Slovenska je to Veľká Británia a Dánsko), ktorá neuplatňuje zníženú sadzbu DPH na ubytovacie služby. Zníženú sadzbu DPH na služby v cestovnom ruchu má Česko 15% a pravdepodobne pôjde nižšie, Rakúsko má 10% a Poľsko len 8%,“ vysvetlil prezident ZHR SR.
Cestovný ruch na Slovensku stále trápi veľa administratívnej záťaže a regulácií. Chýba aj legislatíva pre rodinné podnikanie. Viac ako 90% podnikov v cestovnom ruchu tvoria mikro, malé a stredné podniky s počtom zamestnancov menej ako 10. Cestovný ruch je preto ideálnym odvetvím pre tzv. rodinné podnikanie. Slovensko však nemá právnu úpravu, ktorá by definovala rodinné podnikanie, ani žiadne pravidlá na pomoc takýchto rodinných podnikov.
Aktuálna je predovšetkým podpora cestovného ruchu, pretože v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je výrazne menej peňazí na propagáciu, ako je tomu teraz. Pre rok 2016 bolo vyčlenených 11,5 milióna EUR, plán na rok 2017 predstavuje len 7,5 milióna EUR, čiže o 4 milióna EUR menej. Ide o jediný aktívny nástroj štátu, ktorým pomáha cestovnému ruchu. Pritom 11,5 milióna EUR je len 0,1% toho čo v službách cestovného ruch minú ročne turisti na Slovensku.
Čo je ZHR SR?
Zväz hotelov a reštaurácií SR je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám, zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch.
Tlačová správa na stiahnutie v pdf formáte.
Kontakt pre médiá:
![]() |
Mgr. Marek Harbuľák, generálny sekretár ZHR SR Tel./fax: 02 58 233 386, mobil: 0911 262 177 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.zhrsr.sk |