Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: V hoteloch platíme najvyššie poplatky za verejný prenos v Európe

(19.12.2016) V hoteloch platíme najvyššie poplatky za verejný prenos v Európe

Hotely, reštaurácie, ale aj malé rodinné penzióny, či osoby poskytujúce ubytovanie na súkromí,  platia neprimerané vysoké licenčné poplatky. Ide o odmeny v zmysle autorského zákona za tzv. verejný prenos v izbách a spoločných priestoroch hotelov, penziónov a reštauráciách, prostredníctvom televíznych a rozhlasových prijímačov. Zväz hotelov a reštaurácií SR už takmer dva roky rieši to, že tieto poplatky sú pre niektoré  organizácie kolektívnej správy  neúmerne vysoké.

Podľa prieskumu, ktorý pred časom  pripravil  ZHR SR  medzi 18 európskymi krajinami, najvyššie poplatky prepočítané na ubytovacie zariadenia platia práve slovenskí hotelieri!  Najväčšiu časť z týchto poplatkov pritom tvoria odmeny autorom audiovizuálnych diel, ktorých práva na Slovensku podľa oprávnenia Ministerstva kultúry SR zastupuje LITA, autorská spoločnosť.

Zväz hotelov a reštaurácií SR s LITA vedie rokovania už od roku 2015. A to práve kvôli neúmerným poplatkom, oveľa vyšším ako tie, ktoré hotely a reštaurácie platia iným organizáciám za tzv. verejný prenos platia. Zväz hotelov a reštaurácií SR preto žiadal od LITA predložiť spôsob určovania výšky licenčných odmien, alebo ekonomické zdôvodnenie toho, prečo sú oproti iným niekoľkonásobne vyššie. Za dva roky však LITA informácie k týmto požiadavkám ZHR SR neposkytla.

Napriek tomu sa zväz hotelov naďalej snaží o konštruktívne riešenie. ZHR SR si dal vypracovať  analýzu, ktorá porovnáva výšku licenčných odmien vo vybraných krajinách Európy (Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Česko, Švajčiarsko, Španielsko). Tá znovu potvrdila, že na Slovensku sa uplatňujú  najvyššie sadzby licenčných odmien spomedzi sledovaných krajín. V porovnaní so Švajčiarskom platíme na Slovensku  24 – násobne vyššie  licenčné odmeny, v porovnaní s Francúzskom či Nemeckom je to sedemnásobne viac! Pokiaľ ide o sadzby uplatňované  konkrétne LITA, autorská spoločnosť (ktorá zastupuje autorov audiovizuálnych diel)  je výsledok hrozivý: výška jej sadzieb je päťnásobne vyššia ako je priemer v iných  krajinách Európy.

ZHR SR práve  na základe analýzy  navrhol optimálnu  výšky licenčnej odmeny v podmienkach Slovenska. Návrh na zmenu výšky poplatku pritom vôbec LITA, autorská spoločnosť,  neakceptuje.

Zväz hotelov a reštaurácií SR sa preto v pondelok 19. decembra 2016 obrátil na Protimonopolný úrad SR s oznámením o odôvodnenom podozrení zo zneužitia dominantného postavenia LITA, autorská spoločnosť.

„Ide naozaj o veľký problém. Pri uplatňovaní sadzieb LITA by hotely, penzióny, či reštaurácie,  mali na licenčných odmenách zaplatiť viac ako 1,8 milióna EUR ročne len tejto jednej spoločnosti. Táto povinnosť pre LITA nevzniká len hotelom a reštauráciám, ale aj ďalším tisícom podnikateľov a podnikov na Slovensku, “ uviedol  Marek Harbuľák, generálny sekretár ZHR SR.  Zároveň upozornil, že ministerstvo kultúry vydalo oprávnenia pre výkon kolektívnej správy ďalším 5 združeniam, ktoré si v zmysle zákona tiež uplatňujú svoje práva a žiadajú zaplatiť licenčné odmeny  pre autorov, výkonných umelcov či producentov, ktorých zastupujú.

Členovia Zväzu hotelov a reštaurácii SR pritom rešpektujú povinnosti vyplývajúce z autorského práva, ale licenčné odmeny by mali byť „ primerané spôsobu, rozsahu účelu ich použitia“. Zväz hotelov a reštaurácií SR mal v minulosti,  aj pre rok 2016,  uzatvorené rámcové,  či iné dohody pre svojich členov s organizáciami kolektívnej správy, akými sú SOZA, Slovgram a OZIS (prostredníctvom Slovgram).

Čo je ZHR SR?

Zväz hotelov a reštaurácií SR je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám, zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch.

Tlačová správa na stiahnutie PDF.

Kontakt pre médiá:       

logo

 

Tel./fax: 02 58 233 386

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.zhrsr.sk

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...