Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: Stanovisko k poslaneckému návrhu na zvýšenie príplatkov

(30.11.2017) Navrhované opatrenia poslaneckého návrhu na zvýšenie príplatkov za prácu v noci, počas sviatkov a cez víkendy, najviac zasiahnu zamestnávateľov v cestovnom ruchu. Ubytovacie i reštauračné služby sú turistami vyhľadávané a využívané hlavne počas sviatkov a víkendov. Zväz hotelov a reštaurácií SR napriek tomu víta záujem vlády o platy zamestnancov, aj v súvislosti so zvyšovaním príplatkov za nočnú a víkendovú prácu.

Hotely a reštaurácie sú jedny z najdynamickejších služieb v tvorbe nových pracovných miest. Za prvých 9 mesiacov v tomto roku vzrástla zamestnanosť v reštauračných službách o 8% a v ubytovacích službách 7,3%. Tempo rastu miezd je oveľa rýchlejšie ako v iných odvetviach. Služby cestovného ruchu tvoria hlavne malé a stredné podniky, ktoré poskytuje niekoľko desiatok tisíc podnikateľov a tí dávajú prácu viac ako 160 000 zamestnancom. Podiel zahraničných spoločností je v tomto odvetví minimálny.

„Naším cieľom je zvyšovať platy zamestnancom, tak aby sme zvýšili motiváciu pre prácu v tomto odvetví. Štatistiky ukazujú, že na to nepotrebujeme žiadne zákonné nariadenia. Práve v cestovnom ruchu, kde stroje ani automatizácia nikdy nenahradia prácu zamestnancov, sú už teraz náklady na prácu veľmi vysoké. Zvýšenie príplatkov – podľa poslaneckého návrhu – cenu práce ešte zvýši, podľa našich prepočtov až o viac ako 20 percent a  to už bude neúnosné“, uviedol generálny manažér ZHR SR Marek Harbuľák. Dodal, že v porovnaní s inými odvetviami slovenského hospodárstva je v podnikoch cestovného ruchu pomer ceny práce k celkovým nákladom výrazne vyšší, tvorí až 40%, než vo výrobných odvetviach, kde sa pohybuje len na úrovni 6-7%.

Na Slovensku má okrem toho cestovný ruch dlhodobo také vysoké daňové a odvodové zaťaženie, že to znižuje našu konkurencieschopnosť v porovnaní s inými krajinami Európy. Napriek týmto prekážkam už dávno neplatí, že platy v tomto odvetví sú najnižšie. Rast platov je spôsob, ako môžu hotely a reštaurácie motivovať svojich zamestnancov.

Zavedenie príplatkov podľa poslaneckého návrhu bude znamenať zníženie kvality služieb, skrátením otváracích hodín múzeí, galérií, jaskýň, stánkov s občerstvením alebo suvenírmi, ale predovšetkým k obmedzovaniu prevádzkových hodín reštaurácií a iných služieb hlavne počas štátnych sviatkov a víkendov, či v nočných hodinách.

Ak je cieľom zavedenia navrhovaných opatrení zvyšovanie platov zamestnancov, podporujeme návrh podnikateľského sociálneho balíčka, ktorý predstavila Republiková únia zamestnávateľov SR.

Mgr. Marek Harbuľák, generálny manažér  ZHR SR

Čo je ZHR SR?

Zväz hotelov a reštaurácií SR je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám, zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch.

Tlačová správa na stiahnutie (.pdf)

Kontakt pre médiá:   

logo

Mgr. Marek Harbuľák

generálny manažér

Tel./fax: 02 58 233 386

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.www.zhrsr.sk

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...